Windows 10, 8K Çözünürlüğü Destekleyecek

Twitch Güvenlik Nedeniyle Tüm Kullanıcı Şifrelerini Sıfırladı!
24 Mart 2015
Bu Eklentiyle Chrome Çok Daha Hızlı Olacak
28 Mart 2015
Windows 10, 8K Çözünürlüğü Destekleyecek

Microsoft artık 4K çözünürlüğün ötesine geçerek Windows 10’la birlikte 8K çözünürlüğün destekleneceğini açıkladı. Çin’in Shenzhen kentinde gerçekleştirilen WinHEC etkinliğinde sunulan bir slayta göre Windows 10 için 8K çözünürlük, 27 inç ve üzerindeki ekranları destekleyecek.

8K çözünürlüklü geniş ekranlı TV’ler CES gibi fuarlarda kullanıcıları etkilemiş olsa da 4K çözünürlüğüne yeni yeni adapte olan kullanıcıların 8K çözünürlüklü TV’lere alışma süreci uzunca bir zaman alacak.

Büyük TV üretici firmalar, 8K çözünürlüklü prototip sayılabilecek bazı görüntüler göstermişlerdi. Hatta Japonya’nın Tokyo kentinde yapılacak olan 2020 Olimpiyatları için 8K yayınları test edilmeye başlandı.

Windows 10, 8K Çözünürlüğü Destekleyecek

8K görüntüler, 7680 x 4320 çözünürlükteki görüntüleri destekleyecek. Windows 10’lu PC’lerin bu çözünürlüğü desteklemesi için monitörlerin bu çözünürlüğü görüntüleyecek ekran portlarına sahip olması gerekiyor. PC üreticileri, önümüzdeki yıllarda bu durumu göz önüne alarak ekranlarını üreteceklerdir.

8K çözünürlük, PC dışında akıllı telefonları ve tabletleri de destekleyecek. Fakat bu çözünürlüğün desteklenmesi için cihazların ekran büyüklüğünün en az 6 inç olması gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir