Telefona Uzun Süre Bakmak Omurgaya Ne Kadar Yük Bindiriyor?

Yurt dışından telefon getirenlere iyi haber!
Yurt dışından telefon getirenlere iyi haber!
24 Kasım 2014
Reklam Amaçlı SMS, E-posta ve Aramalar Yasaklanıyor
Reklam Amaçlı SMS, E-posta ve Aramalar Yasaklanıyor
26 Kasım 2014
Telefona Uzun Süre Bakmak Omurgaya Ne Kadar Yük Bindiriyor

Önceleri saatlerce bilgisayarın başında kalırdık. (tabii hala böyle olanlar mutlaka vardır) Fakat bunun yerini sanırım gün geçtikçe akıllı telefonlar almaya başladı. Bazı telefonlar var ki standart düzeyde bir bilgisayarın sistem özelliklerinden çok daha üst seviyedeler. Böyle olunca da hayatımızın her dakikasında elimizde oluyorlar. Peki telefona odaklanıp bakmak, insan vücuduna ne kadar zarar veriyor?

New Yorklu cerrah Kenneth Hansraj’ın yayınladığı raporda, başınızı öne eğerek ekrana bakmak omurgaya 30 kilograma kadar yük bindiriyor. Bunun önlemlerini almak o kadar da zor değil.

Aşağıda gösterdiğimiz görselde, başımızı öne eğerek telefona baktığımızda omurgaya ne kadar yük bindiğini göreceksiniz. Bu baskının genç yaşlardan itibaren devam etmesi, boyunda aşınmaya neden olabileceği gibi cerrahi müdahalenin yapılmasına kadar varabilir. Bunu düzeltmek için boynunuzu dik bir şekilde tutarak telefona bakmanız yeterli. Duruşunuzu düzeltmenin en kolay yolu ise kollarınızı iki yana açarak yukarı bakacak şekilde çevirip kolları dirseklerden kırmak. Doktorların açıklamasına göre kolların bu şekle gelmesi, kişiyi dik oturmaya zorluyor.

Telefona Uzun Süre Bakmak Omurgaya Ne Kadar Yük Bindiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir