PayPal’in Türkiye’den Çekilmesinin Gerçek Sebebi Ne?

PayPal Türkiye’deki Faaliyetlerini Durduruyor!
31 Mayıs 2016
Notebook ve Tablet Babalar Günü Kampanyası (Haziran 2016)
15 Haziran 2016

Bildiğiniz üzere dünyanın en yaygın online para gönderme ve dijital alışveriş yapma devi PayPal geçtiğimiz günlerde Türkiye’den çekilme kararı verdiğini resmen açıkladı. Bunun ardından da (internet çağının âdeti olduğu üzere) etrafta bir sürü dedikodu ve komplo teorisi dolaşmaya başladı.

Tekmono adlı teknoloji sitesi de işin doğrusunu araştırmaya karar vermiş ve ortaya ilginç bir sonuç çıkmış. Sitede yer alan habere göre PayPal’in Türkiye’den çekilmesinin asıl nedeni BDDK’nın (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) 2014’te, yani iki yıl önce çıkardığı bir tebliğ. Bu tebliğe göre PayPal gibi online para transferi gerçekleştiren şirketlerin finansal kayıtlarını yurtiçindeki sunucularda tutması gerekiyor. Buna ek olarak Türkiye’yle ilgili muhasebe ve hukuki işlemlerin de yine yurtiçinden yapılması isteniyor.

Bunun sebebi vergi kaçakçılığını önlemek elbette. Zira internetten kayıt dışı satış yapan kuruluşların büyük bir çoğunluğu fatura kesmemek için PayPal’i kullanıyorlardı.

Tekmono’da yer alan habere göre PayPal bunu 2014’ten beri biliyordu. Ve yapması gereken şey Türkiye’yle ilgili sunucularını yurtiçine taşıyıp bir muhasebe ofisi açmaktı. PayPal’in hâlihazırda ülkemizde bir ofisi var bildiğiniz üzere. Fakat sadece satış pazarlama ve ürün yönetimi departmanları mevcut. PayPal yetkilileri muhasebe kurup eleman alımı da yapmış hatta, ancak daha sonra sunucuların taşınmasından vazgeçilmiş. Söylendiğine göre PayPal’in Türkiye’den çekileceği ödeme sektöründe 2 aydır biliniyormuş zaten.

Tekmono’nun kaynaklarının belirttiğine göre bu çekilme olayının Troy, Nakit Kart ve Vakıfbank’la herhangi bir ilgisi yok. PayPal ve BDDK’ya da sorularını ileten site yetkilileri henüz bir cevap alamamış. PayPal’in en az 1 yıl ülkemize geri dönmemesi öngörülüyor, zira sunucu taşıma gibi bir kararın alınmasının ve uygulanmasının zor olduğu belirtiliyor.

Bu arada PayPal bakiyenizi LÖSEV’e (Lösemili Çocuklar Vakfı) aktarmak için çok güzel ve anlamlı bir proje başlatıldığını da belirtelim. Tek yapmanız gereken PayPal hesabınıza girmek, önce “Gönder ve İste” seçeneğine, sonra da “Arkadaşlarınıza ve ailenize para gönderin”e tıklamak. Gelen ekrana international@losev.org.tr yazıp miktarı belirliyor ve gönderiyoruz.

Bu anlamlı ve kelimenin tam manasıyla “hayat kurtaran” kampanyayı akıl edip başlatanlara buradan kocaman bir teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir