Kendisini Chrome Gibi Gösteren Zararlı Tarayıcı eFast’e Dikkat!

Yahoo’dan E-Posta Hesaplarına Şifresiz Giriş Yapılmasını Sağlayacak Sistem!
20 Ekim 2015
WhatsApp Üzerinden Yakında ‘Belge’ Gönderilebilecek!
22 Ekim 2015

Güvenlik araştırmacıları, kendisini Chrome’un bulunduğu konuma yükleyen zararlı tarayıcıya karşı kullanıcılara uyarılarda bulundu.

Sanki Chrome’u kullanıyormuşsunuz izlenimi yaratan ve kendisini Chrome’un bulunduğu konuma yükleyen eFast tarayıcısı, son zamanların en sinir bozucu zararlı yazılımlardan bir tanesi. Açık kaynak kodlu olduğu için ilk başta sanki Chrome’da herhangi bir işlem yapıyormuşsunuz gibi görünen bu yazılım, kendisini varsayılan hale getirerek HTML, JPG, PDF, GIF dosya uzantılarını kendisiyle ilişkili hale getiriyor. Ayrıca Chrome’la oluşturduğunuz kısa yolları da kendisininkiyle değiştiriyor.

eFast, kullanıcıların kişisel bilgilerini toplayarak kullanıcıların karşısına istemedikleri halde açılır pencere ve ziyaret edilen web sitelerinin üst kısmında arama reklamlarını çıkarıyor. Bu tarayıcıyı geliştiren Clara Labs her ne kadar gizlilik ilkesine sahip olsa da sayfayı Chrome’da açtığınızda zararlı yazılım uyarısı alıyorsunuz.

Kendisini Chrome Gibi Gösteren Zararlı Tarayıcı eFast’e Dikkat!

Yazılımın tarayıcı olarak bilgisayarlara nasıl girdiği net olarak bilinmiyor. Fakat siz farkında olmadan diğer yazılımları yüklediğiniz sırada yüklenmiş olabiliyor.

Programı kaldırmak için Denetim Masası’ndan Programlar ve Özellikler kısmına tıklayıp eFast’in üzerine bir tık yaparak klasik yöntemi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir