Fotoğraflarınızdan Parmak İzinizin Kopyası Alınabilir!

Facebook'taki profil fotoğraflarınız tehlikede!
Facebook’taki profil fotoğraflarınız tehlikede!
29 Aralık 2014
Twitter'ın Takip Edilen Listesine Eklediği Reklamlara Tepki Yağdı
Twitter’ın Takip Edilen Listesine Eklediği Reklamlara Tepki Yağdı
2 Ocak 2015
Fotoğraflarınızdan Parmak İzinizin Kopyası Alınabilir!

Özellikle mobil cihaz güvenliğinde sıklıkla kullanmaya başladığımız parmak izi sensörü, herkesin birbirinden farklı parmak izi taşımalarından dolayı güvenlik açısından iyi bir gelişme olarak görülebilir.Fakat yaşanan bir gelişme bu konuda biraz tendirginlik yaratabilecek cinsten.

Tanınan ve en büyük hacker oluşumlarından olan Chaos Computer Club üyesi Starbug‘un söylemine göre farklı açılardan çekilen parmağın göründüğü fotoğraflar ile VeriFinger platformu kullanılarak parmak izini kopyalamak kolay ve mümkün.

Alman Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen’in farklı açılardan fotoğrafları kullanılarak parmak izini çıkartabildiğine dair paylaşım da yapan Starbug bu konuda herkesi uyarıyor.Hacker-Copies-Fingerprint-of-German-Defense-Minister-from-Public-Photos-468459-7

Her ne kadar parmak izimizi almak isteyen bir kişinin farklı açılardan fotoğrafımızı çekmesi zor olsa da sosyal paylaşım sitelerinde yaptığımız fotoğraf paylaşımlarında bu durumun bilincinde olarak dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.

Aynı zamanda ünlü kesimin bu duyurulan açık ile gelecekte sorun yaşama ihtimalleri de ortaya çıkabilir. Çünkü bir savunma bakanının bile parmak izinin çıkarılabilmesi diğer fotoğraf makineleri ve kameralar ile haşır neşir olan ünlülerin bu parmak izi kopyalama olaylarında adı geçmesi büyük olasılık olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir