Facebook’un Her Üyesi İçin 10 Bin Dolar Ödeyebilir

Sahte e-fatura tehlikesine dikkat!
Sahte e-fatura tehlikesine dikkat!
26 Aralık 2014
Facebook'taki profil fotoğraflarınız tehlikede!
Facebook’taki profil fotoğraflarınız tehlikede!
29 Aralık 2014
Facebook’un Her Üyesi İçin 10 Bin Dolar Ödeyebilir

Üyelerinin mesajlarını tarayarak kullanıcılarının gizlilik haklarını ihlal ettiğini iddia eden Facebook mahkemeye verildi. Facebook’un kullanıcı başına 10 bin dolar tazminat ödemesi isteniyor.

1.35 milyar aktif kullanıcısı bulunan Facebook’un yasalara aykırı olarak üyeler arasındaki mesajları taradığı ve bu sayede hangi üyeye hangi reklamı göstereceğine karar verdiği iddia ediliyor. Facebook kullanıcısı Matthew Campbell, konuyu mahkemeye taşıyarak, sosyal medya sitesinin bu gerekçeyle üyelerine tazminat ödemesini talep etti.

Yaklaşık olarak 2 senedir bu uygulamaya devam eden Facebook, bu sayede kullanıcılarının profilini çıkarıyor ve onlara ilgilerini çekecek reklamları göstererek bu alandan gelirini elde ediyor.

Bu iddianın mahkemeye taşınmasının ardından konuyla ilgili açıklama yapan ABD merkezli şirket, Facebook’un bu uygulama kapsamında kanunların dışında hareket etmediğini belirtti.

Şikayeti inceleyen Yargıç Phyllis Hamilton davanın açılmasından yana karar verdi. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde görülecek olan davanın Facebook aleyhinde bir kararla sonlanması durumunda şirketin tarihi bir tazminat ödemek zorunda kalabileceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir