Baba Haber Sistemi

[title size=”2″]Baba Haber Sistemi Genel Özellikleri[/title] Sitenin veri tabanı MSSQL, ara yüzü .Net ile yazılmıştır. Görsel alanların kontrolü CSS3 ve Less Kontrolleri ile esnek bir kontrol için zemin oluşturmaktadır. Tüm görsel öğeler kullanıcı tarafından değiştirilebilecek esneklikte, tüm yazıların punto, font ve renkleri kullanıcı tarafından kolaylıkla değişecektir. Tüm bu güçlü teknolojileri barındırabilecek bir Windows sunucu sizin adınıza kiralanacaktır.

Haber Modülü
Bu modül Web Sitesine haber eklemek için kullanılacaktır. Haberler kategorilere eklenebilecek ve kullanıcı bu kategorileri yaratabilecektir. Her kategoriye ait bir kategori ana sayfası ve Manşet sistemi bulunmaktadır. Kategorilere eklenen son haber otomatik olarak kategori manşeti olarak yayınlacaktır.

Haber Yayın Alanları:
Haberlere ayni Manşet, Spot, Alt Spot, Üst Spot, Yan Spot gibi özellikler tanımlanabilecek ve sayfada daha çarpıcı şekilde yayınlanması sağlanabilecektir. Bu bölümler tamamen kullanıcı kontrolünde olup yayınlanma şeklini kullanıcı belirleyecektir. Sadece Haber Başlıkları, Sadece Fotoğraf, Fotoğraf ve Haber Başlıkları şeklinde yayınlamak mümkün olacak ve bunu kullanıcı çok kolay şekilde yönetim panelinden ayarlayabilecektir.

Haber Kategorileri:
Haberlerle ilgili kategoriler istenilen miktarda eklenip çıkartılabilecektir. Ayni zamanda haber kategorilerinin ana sayfada görünüp görünmemesine kullanıcı karar verip ayarlayabilecektir. Ana sayfada görünen haber kategorileri varsayılan ayar olarak 6 haber içeren ve Habere ait fotoğraf, Haber başlığı ve Haber özeti şeklinde çıkmaktadır. Bu görünüm tamamen kullanıcının kontrolünde olup, Haber sayısını artırıp azaltabilecek ve haberin görünümü üzerinde kontrol sahibi olacaktır. Kategorileri sadece Fotoğraf, sadece haber başlığı veya Fotoğraf ve Haber başlığı şeklinde değiştirebilecektir.

Sosyal Medya:
Tüm haberler Twitter, Google Plus, Linkedin ve Facebook Sosyal Ağ mecraları ile paylaşılabilecektir. Ayni zamanda ana sayfayı ziyaret eden kullanıcılara bu Sosyal Ağları takip etmeleri için beğen/Takip etmeleri için Pop-up penceresi ile teşvik edilecektir. Bu modüle istenildiği zaman kapatılabilecektir. Ayni zamanda anasayfada Facebook Like Box ile Facebook sayfanızı beğenenler teşhir edilip beğenmeleri teşvik edilecektir.

Habere Fotoğraf Ekleme
Haber eklemek artık çok daha kolay, zahmetsiz ve performanslı olacaktır. Habere ekleyeceğiniz her fotoğraf 7 ayrı boyutta otomatik olarak kayıt edilecektir. İstenilen boyuta tercih edilecek üç farklı yöntem uygulanabilmektedir. Yüzdelik olarak, Kırpılarak ve kullanılacak alana sığdırma yöntemleri kullanılacaktır.  Manşet, Spot ve haber detayı için ayrı boyutta ve gerekli kesim işleminden geçip kayıt olacaktır. Bu durumda sizin sadece ham fotoğrafı yüklemeniz yeterli olacaktır.

Haber Yayını Zamanlaması
Bu fikri biraz geliştirip, ayrı bir motor geliştirip, sadece haber değil, anlık giriş gerektirmeyen hemen hemen her türlü içeriğin ileriki bir zamanda siteye otomatik olarak eklenmesine yönelik bir yapı geliştirdik. Bu özellik sayesinde, önceden haber ekleyebilecek fakat sizin belirlediğiniz ay/gün/saat da yayınlanacaktır.

Haber Tag (Etiket)
Her haberin girişi esnasında Tag(Etiket) girilebilecek ve bu etiketler sayesinde çok daha hedefe ulaşan aramalar yapılması söz konusu olacaktır.

Anket Modülü
– Aynı anda dilediğiniz kadar aktif anket.
– ‘Sayfa Tasarımcısı’nı kullanarak sitenin değişik sayfalarına farklı anketler yerleştirilebilirsiniz
– Anket seçeneklerinin renklerini ayarlayabilirsiniz
– Anketlerin cookie veya IP bazlı çalışmasını seçebilirsiniz.
– Anket bitiş tarihi ekleyip, belirttiğiniz tarihte ilgili anketin tamamen o bölümden kaldırılmasını, veyahut yerine belirleyeceğiniz başka bir anketin çıkmasını sağlayabilirsiniz.
– Haber Detay sayfalarına dilediğiniz anketi ekleyebilirsiniz

Muhabirler Modülü
Sisteme muhabir tanımlayıp, haberleri ilgili muhabir(ler) ile ilişkilendirebileceksiniz.

Kaynaklar
Kaynak belirtilmesi gereken içeriklere önceden tanımlanmış kaynakları atayabileceksiniz.

Canlı Haber Anlatımı:
Bu modül, spor sitelerindeki canlı maç anlatımından esinlenerek yapılmıştır. Belirli bir süreç içerisinde olup bitecek olan olaylarda, okuyucuya direk olarak geribildirim verebilmeniz için idealdir. Örneğin, bir seçim oylaması sırasında canlı anlatım yapabilirsiniz. Bu anlatım ister tek satır yazı, ister fotoğraf olabilir.

Haber Dosyaları: 
Haber dosyaları, belli başlı bir konu üzerinde kollektif nesneleri gruplamanıza yarar. Örneğin,  belediye seçimleri için bir dosya oluşturup ismine ‘Belediye Seçimleri 2014’ diyebilir ve bu dosya içerisine, ilgili haberler, foto-video galeriler, canlı anlatım v.s. gibi nesneleri atama şeklinde yerleştirebilirsiniz.

Doküman Bankası:
Word, Excel, PDF tarzı evrakları kategorilere ayırabileceğiniz klasörlere yükleyebilir ve bu dokümanları haberler ve haber dosyaları ile bağdaştırabilirsiniz.

Haber Sıralamaları:
Şimdilik sadece Manşetler için geçerlidir. Ana sayfadaki manşet haberlerinin sıralamasını kendinizin belirlemesi için geliştirilmiştir.

Sabit Sayfalar
Bu modül sabit sayfalar yaratmanız için tasarlanmıştır. Künye, iletişim, Reklam Fiyatları gibi tek sayfadan oluşan sayfalarını bu bölüm ile yaratabilecek ve istediğiniz zaman düzenleyebileceksiniz.

Arama Modülü
Ajax teknolojisi ile geliştirilmiş çok kapsamlı ve kolay şekilde arama yapabileceksiniz. Ayni zamanda detaylı arama bölümü ile de tarihler arası, kategori, yazar gibi özellikler arasında daha detaylı bir arama yapmak mümkün olacaktır.

Döviz Modülü
Diler kendiniz girin, diler merkez bankası otomatik olarak güncellensin

Hava Durumu
İstediğiniz şehirlerin hava raporlarının otomatik olarak yayınlandığı modül olacaktır.

Nöbetçi Eczane Modülü
Diler kendiniz girin, diler eczacılar birliğinden otomatik olarak güncellensin.

Site Performans / Hız

Bellekleme (Cache)
Kendi geliştirdiğimiz Bellekleme sistemi ile sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler sitedeki birçok öğeyi Bilgisayar Belleğine kayıt edip, sayfa ziyaretlerinde çok hızlı bir şekilde sayfa görüntülebileceklerdir.

Dedicated Sunucu
Türkiye’nin en başarılı, güçlü ve kaliteli hizmet veren firmasından kiraladığımız güçlü sunucu sayesinde %99 up-time a sahip bir hizmet vereceğimizi garanti ediyoruz.

Fotoğraf Optimizasyonu
Birçok sitede yapılmayan ve müşterin fark etmediği fotoğraf optimizasyonu sistemi sitemizde başarılı şekilde uygulanmaktadır. Her farklı alana ait fotoğraflar o alan için otomatik boyutlandırılmakta ve küçük alanlar için büyük fotoğrafların eklenmesi ile sitenin yüklenmesindeki yavaşlaması engellenmektedir.

RSS Desteği
Sitenizin’in sık sık değişen içeriğini, son dakika gelişmelerini kullanıcılara sunan bir sistemdir.

Video ve Fotoğraf Galerisi
Videolar Youtube veya buna benzer Video paylaşım sitelerine eklendikten sonra “embed” kodu ile Video Galerisine kolaylıkla eklenebilecektir. Fotoğraf Galerisi haber modülü ile entegre çalışacak ve hem bağımsız Fotoğraf Albümleri yaratılabilecek ayni zamanda istenilen haberler için de Fotoğraf Galerisi oluşturulabilecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO/SEF)
Sitemizde kullanılan yazılım yöntemi ve teknolojileri tamamen Google Arama motoru ile %100 uyumludur.

Bülten Modülü
Bu modül ile ziyaretçileriniz Bülten Modülüne hızlı bir şekilde üye olacaklar ve istediğiniz haberleri email yolu ile Bülten Üyelerine toplu şekilde gönderebileceksiniz.

Sınırsız Editör ve Üye
Sitenize sınırsız Editör ve Üye kayıt ettirebileceksiniz. Editörler için yetki tanımlaması yapabilir, hangi editörün hangi bölümde, hangi fonksiyonları kullanabileceğini detaylı bir şekilde tanımlayabileceksiniz.

Köşe Yazarları Modülü
Yönetim panelinden yöneteceğiniz Köşe Yazarları modülü, ana sayfada kolay arama yöntemi ile, yazarın isminin baş harflerini yazarak filtrelenmeye başlayan AJAX teknolojisi ile yazılmıştır. Bu bölümle ilgili Tüm Yazarların yer aldığı bir Köşe Yazarları ana sayfası ve Yazara ait arşiv ve yazarın yazılarının yayınlandığı bölümlerden oluşmaktadır

En Çok Okunan, En Son Yazılar ve Yorumlananlar Modülleri
Hem Anasayfada tüm kategorileri içeren hem de kategorilerin ana sayfalarında o kategoriye ait haberlerle ilgili Günlük/Haftalık/Yıllık bazda en çok okunan, en son haberler ve en çok yorumlan haberlere ulaşabileceksiniz

Sayfa Tasarımcısı
Sayfa Tasarımcısı tek başına BabaHaber sisteminden çok daha fazla yazılım gereksinimi olan ek bir projedir. Öyle ki, siteniz üzerinde sınırsız müdahale olanağı sağlar. Sürükle – Bırak yöntemiyle istediğiniz sayfanın görünümünü istediğiniz şekilde değiştirebilir, yeni modüller ekleyip çıkartabilir, sitenin renkleri, arka plan rengi, reklam bölümlerinin ayarlanması, yeni sayfaların yaratılması gibi birçok teknik konunun, birkaç saniyelik bir işle, teknik bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından yürütülmesini sağlar.

Ayarlar Bölümü:
Sitenin genel ayarlarını yapabileceğiniz yeni bir bölümü hizmetinize sunuyoruz. Ör. sağ tuş ve yazı seçimi iptali, ana sayfaya girişte facebook like kutucuğunun çıkıp çıkmayacağı, sitedeki yazı karakteri ve boyutları ve bunun gibi birçok özellik kontrolünüz altına giriyor

Dosya Yöneticisi 
Serverde size özel açılan klasörlere dilediğiniz içeriği yüklemenize olanak sağlar. Bir nevi windows daki sistem gibi. Daha sonra buraya yüklediğiniz doküman ve resim dosyalarını haber, haber dosyası, yazar makalelerine kolayca ekleyebilirsiniz. Dosya yöneticisine dilerseniz Dropbox, SkyDrive ve Google Drive hesaplarınızı da ekleyebileceksiniz.

İçerik Modülü
Haberlerin altına yerleştirdiğiniz bu bölümü sitenin istediğiniz yerine istediğiniz sayıda koyabileceğiniz bir senaryo düşünün… (ör. haberin altına, üstüne, logonun yanına, tüm sayfaların en altına, sağ sütuna v.s.)

Kullanıcılar, Kullanıcı Grupları ve Yetkiler
Sisteme girişlerde çift kademeli güvenlik söz konusudur (burada teknik altyapı birinci kademeyi oluşturur fakat siz yine tek login ekranı görürsünüz) Bu bağlamda, Administratör ve standart kullanıcılar bulunmaktadır. Administratör standart kullanıcılara yetkilendirme yapabilir ve örneğin haber girişlerinde onay gerektirsin gibi seçenekleri işaretleyebilirsiniz. Ayrıca her kullanıcının admin bölümünde hangi sayfalara ve işlemlere yetkili olduğunu da belirleyebilirsiniz.

Ofis Araçları
Admin bölümünde ofis içi iletişim için aşağıdaki özellikler mevcuttur
– Babahaber kullanıcılarıyla sohbet (chat)
– Kullanıcılar arası mesajlaşma
– Görev yöneticisi
-Takvim

[title size=”2″] Aylık güncelleme, Teknik Destek ve Geliştirme[/title] Kritik Güncellemeler
Kullanılan teknoloji ve yazılım dilleri ile ilgili yayınlanan güvenlik açıkları ile ilgili güncellemeler ve yamalardan oluşmaktadır.

Kullanım Kolaylığı Güncellemeleri
Kullanımda sorun ve zorluk çıkartan, yenilenmesi ile size hız, zaman ve kolaylık sunacak olan bölümler sürekli olarak güncellenip yenilenecektir.

Teknolojiye Bağlı Güncellemeler
Yazılımda ve tasarımda kullandığımız teknolojinin olumlu yönde olan gelişmeleri hızlı bir şekilde siteye entegre edilecektir.

[title size=”2″] Baba Haber Sistemini Kullanan Medya Kurumları[/title] [title size=”2″]Diğer Web – İnternet Hizmetlerimiz[/title] [checklist icon=”search” iconcolor=”” circle=”yes”] [/checklist]