Android Cihazlardaki Facebook Tehlikesi

Windows 7′yi çökerten güncelleme
20 Ağustos 2014
Windows 9 çok yakında geliyor
22 Ağustos 2014

Günümüz sosyal mecralarının artık ne denli hayatımıza işlediğini hepimiz biliyoruz. Bazılarımız neredeyse tüm gününü sosyal mecralarda geçirebilmekte, hayatına dair bütün detayları olduğu gibi internet ortamına aktarabilmektedir.

Bu ortamlardan biri de Facebook Milyarı aşan kullanıcısı ve inanılmaz veri birikimiyle dünyanın en önemli sosyal medyası unvanını almıştır. Akıllı telefonların yayılmasıyla birlikte bilgisayar ortamındaki hâkimiyetinin yanı sıra mobil dünyaya da adım atmıştır. Öyle duruma geldi ki artık akıllı telefonu olan neredeyse herkesin Facebook hesabı mevcut.

Peki, telefonlar için geliştirilen Facebook uygulaması ne kadar güvenli.

Mobil internet erişimi son derece hızlı bir artış gösterdiğinden mobil yazılımlar, kötü niyetli kişilerin de ilgisini cezbediyor. Kötü niyetli hackerlar, telefonlarınızın güvenliğini aşıp pek çok şeyi yapabiliyorlar. Örneğin, arkadaş listenize sızıp sizin yerinize reklam mesajları atan virüsler, çeşitli verilerinizi ele geçiren virüsler, hackerlarin elinden çıkan yazılımlardır.

Bu tarz virüsler canımızı oldukça sıksa da, tehlike daha büyük. En son ortaya çıkan tehditler, işin ciddiyetini ortaya koyuyor. Hackerlar, Android işletim sistemini kullanan telefonlarda bulunan Facebook uygulaması üzerinden sızarak çok daha önemli bilgilerinizi ele geçiriyorlar.

Peki bu nasıl oluyor? Hackerların özel yapım bir virüsü mevcut. Bahsi geçen bu virüs, Android cihazınızdan Facebook’a girerken aktive oluyor ve farklı zamanlarda size çeşitli uyarı pencereleri gösteriyor. Bu pencerelerde Facebook güvenliğinizin delindiğini ve sizden koruma amaçlı telefon numaranızla ve şifrenizle tekrar giriş yapmanızı istiyor. İşte olay tam bu noktada başlıyor.

Eğer oyuna gelir de istenilen bilgileri girerseniz, Facebook kullanıcı profiliniz üzerinden telefona tamamen erişilebiliyor. Bu durumda ele geçirilen telefon, herhangi bir banka hesabına erişmek için kullanılıyorsa, bankaların “Güvenli” olarak lanse ettiği tek kullanımlık güvenlik şifreleri, tamamen hackerların eline geçebiliyor ve onlar da bu şifreleri istedikleri yerlere yönlendirebiliyorlar. İş artık, kartlarınızın ele geçirilmesine kalıyor.

Mobil dünyası, özellikle şimdilik Android kullanıcıları, telefonla hayati işlemler gerçekleştirirken iki kere düşünmeli.Ama sonuç itibariyle iki kere de düşünsek her yenilik kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaya müsait…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir