ADSL nedir?

ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) Asymmetric Digital Subscriber Line Standart bakır telefon telleri üzerinden daha fazla verinin transfer edilmesine imkan vermek için geliştirilmiştir.

ADSL nasıl çalışır?

Telefon abonesinin kullanmakta olduğu telefon hattının bir ucu telefon hizmetinin verilmekte olduğu Telekom santrallerine bağlı bulunmaktadır. Bir abonenin ADSL hizmeti alabilmesi için, öncelikle hattının bağlı bulunduğu Telekom santralinde uygun cihazların kurulu olması gerekmektedir.

ADSL çalışma şeması;

ADSL Nasıl Çalışır

ADSL’in avantajları nelerdir?

 

  • Kesintisiz internet erişim sunar: Diap-up bağlantıdaki gibi hat çevirmeniz gerekmeden ADSL telefon hattınızın 7 gün 24 saat kesintisiz internete bağlı olması en büyük avantajdır. ISP’ye bağlanamama veya hattan düşme gibi problemler yaşanmamaktadır.
  • Ses ve veri ilerişimi aynı anda sağlanır: ADSL Telefon hattınızda hem telefon görüşmesini hem de veri alışverişinizi aynı anda yapabilirsiniz.
  • Yüksek hız: Donanım ve kurulumda düşük maliyet sağlar. Mevcut telekom altyapısı kullanıldığı için (eviniz veya işyerinizdeki mevcut telefonlarınızdan biri ADSL hattı olarak başvurusu yapılır) alternatif diğer geniş-band internet erişimlerine göre (Leased-line, Wireless gibi) daha ekonomik bir çözün sunmaktadır.
  • Internet kullanımınıdan dolayı ayrıca bir telefon faturası ödenmez: Telekom Dairesine sadece ses kullanım bedeli ve aylık sabit hat ücreti ödenir.

 

Başvuru nasıl yapılır?

ADSL İnternet Servisi telefon dairesinin bağlantılı yürütülen bir servis olduğundan ADSL başvurusu yapan müşteri başvurmuş olduğu telefon hattının bizzat hat sahibi olmak zorundadır. Kimlik kart, pasaport veya sürüş ehliyet kopisi gerekiyor. Başvuruyu yapan Kurum Kuruluş ya da Şirketse kurulum formunda direktör ismi, şirket onay numarasi ve kaşesi form üzerine eklenir. Yapilan tüm başvuru daireye verilir ve ortalama 10 gün içerisinde internet erişim süreci başlatılır.

Telefonuma herhangi bir cihaz takılacak mı?

Evet. Telefon hattınız bir splitter’a bağlanıp (yukarıdaki şemada gösterilmektedir), bir ucu telefonunuza diğer ucu da ADSL modeminize bağlanacaktır. ADSL üzerinden ses iletimi gerçekleştirebilmek için mevcut telefonunuz, ADSL modem ve splitter’dan başka herhangi bir cihaz kullanmaya gerek yoktur.

Mevcut ADSL bağlantınız var ise, ISP geçiş formu doldurmanız gerekmektedir. ISP geçiş formu ile birlikte, kimlik kartı, passaport veya sürüş ehliyetiniziz kopyası gerekmektedir. Başvuruyu yapan Kurum Kuruluş ya da Şirketse kurulum formunda direktör ismi, şirket onay numarasi ve kaşesi form üzerine eklenir. Modem ayarları yapılır ve hemen kullanmaya hazır.

ADSL sistemi telefon hattina bagli sistemdir.ISP haricinde tel dairesine de ucret odenmektedir.ilk port kurulumu 25 tl artı kdv, sonrasinda ise her ay 15tl arti kdv aylik telefon faturanıza yansıtılır.