x86 İşlemcilerdeki Yeni Açık, Bilgisayarınızın Hacklenmesine Neden Olabilir!

MSI’ın Yeni Anakartı, En Yüksek DDR4 Bellek Frekansına Ulaşarak Dünya Rekoru Kırdı!
8 Ağustos 2015
Snapchat’e Gelen Yeni Özellik, Mobil Veri Tüketimini Minimuma İndirecek
11 Ağustos 2015

Geçtiğimiz hafta içindeki Black Hat güvenlik konferansında x86 mimarisine sahip işlemcilerde büyük bir güvenlik zafiyetinin olduğu ortaya çıktı.

Black Hat güvenlik konferansı yapıldığından beridir bu zamana kadar bilgimizin bulunmadığı güvenlik açıkları ortaya çıkmaya başladı.

Şimdi de x86 mimarisine sahip işlemcilerde büyük bir güvenlik açığının olduğu ve söz konusu işlemcilere yerleştirilen rootkit (Kök kullanıcı takımı) sayesinde tüm bilgilerin çalınabileceği belirtildi.
Hackerlar, bu açığı kullanarak işlemcinin Sistem Yönetim Modu bölgesine rootkit yerleştirebiliyor, ki burası yeni jenerasyon bilgisayarlardaki işlemcinin tüm güvenlik özelliklerini yönettiği bir bölge. Buraya yerleştirilecek bir rootkit, BIOS’u silebilir ve kendisini farklı işletim sistemi kurulmuş olmasına rağmen tekrar ortaya çıkartabilir. Yani istenildiği taktirde bilgisayarın tüm güvenlik birimi çökertilerek cihazın savunmasız bırakılması sağlanabilir.

Bu açığı kabul eden ilk üreticilerden bir tanesi de Intel. Hatanın varlığından haberlerinin olduğunu belirten şirket, yayımladıklarıyla yamayla son işlemcilerinde bu sorunun giderildiğini ve eski işlemcileri için de aynı açığın giderilmesi için gayret gösterdiklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir