Microsoft, İleride Devrim Niteliğinde Bir Değişikliğe Gidebilir

Facebook, Artık WhatsApp’la Birlikte Çalışacak
6 Nisan 2015
Rus Hackerlar, Beyaz Saray’ın Sistemini Hacklediler
8 Nisan 2015

Microsoft, tarihi bir karar alıp bundan sonraki Windows işletim sistemlerini açık kaynak kodlu olarak sunabilir. Bill Gates, bu konuya her zaman olumsuz yönde bakmıştır. Hatta açık kaynak kodlu yazılımların ‘yazılım dünyasının mikrobu’ olduğunu düşünür. Fakat artık kendisinin yerine Microsoft’un CEO’su görevine geçen Mark Russinovich’ın verdiği bir röportaja göre Microsoft, ileride açık kaynak kodlu işletim sistemine geçiş yapacak.

Öncelikle açık kaynaklı kodun ne olduğunu ve ne işe yaradığını kısaca anlatalım. Açık kaynak kodlu yazılımlar, bu koda herkesin erişebileceği yazılımlardır. Yani dilerseniz siz bu yazılımı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu sayede kullandığınız yazılım diline kolayca ulaşıp istediğiniz gibi değişiklik yapabiliyorsunuz. Ayrıca karşınıza çıkan hataları güncelleme beklemeden direkt olarak giderebiliyorsunuz.

En çok bilinen açık kaynak kodlu sistemlerin başında Linux ve Android geliyor. Özellikle Android’in bu konuda elde ettiği başarılardan sonra Microsoft’un da aynı şekilde harekete geçip açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin temellerini atmaya başlayacağını söyleyebiliriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir