İngiltere, WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage ve Snapchat’i Yasaklıyor!

Casus NES Emülatörü Gunpoder, Tüm İnternet Geçmişinizi Ele Geçiriyor
11 Temmuz 2015
Google Maps İle Artık Bilgisayarınızdan Telefonunuza Konum Atabiliyorsunuz
14 Temmuz 2015

İngiltere hükümeti, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage ve Snapchat gibi uygulamalara komple yasak getirmeye hazırlanıyor.

Yasak haberlerine ülkemizden çok fazla aşinalığımız var aslında, fakat bu sefer İngiltere gibi dünyanın en güçlü ülkelerinden bir tanesinden yasak haberinin gelmesi biraz şaşırttı. Söz konusu yasağın sebebi ise İngiltere’deki silah ve uyuşturucu kaçakçılığının bu uygulamalar üzerinden yapılması.

Mesajlaşma uygulamalarında bulunan güvenlik sistemi, mesajların şifrelenmesini sağlayarak üçüncü kişiler tarafından öğrenilmesini engelliyor. Bundan dolayı mesajların içeriğine ulaşamayan İngiltere, söz konusu şifreleme algoritmasının kaldırılmasını istedi fakat şirketlerden olumlu bir yanıt gelmedi.

Daha önce Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelerde bu tarz yasaklama haberleri duymuştuk fakat pek ilgimizi çekmemişti. (komple interneti bile yasaklayabilecek katı yasalara sahipler) Ağustos ayında yürürlüğe girmesi beklenen yasağın dünya çapında büyük bir ses getireceğini ve bazı ülkelerin bu durumu rol – model olarak benimseyip benzer yasaklar uygulayabileceğini görmek için kahin olmaya gerek yok sanırım.İngiltere, WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage ve Snapchat'i Yasaklıyor!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir