Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden IBM, uzun süredir üzerinde çalıştığı insan beyni gibi çalışan çip projesi TrueNorth’da yeni bir aşamaya geçti.

Geçtiğimiz günlerde Apple ile yaptığı anlaşma ile gündeme gelen IBM, şimdi de insan beyni gibi çalışan yeni çip teknolojisini tanıttı. 2011 yılından beri geliştirildiği söylenen projede ikici test aşamasına geçildiği açıklandı. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bilgisayarlarda yerini alacağı söylenen bu teknoloji bilgisayarlarımızı baştan aşağı değitirebilir.

İçerisinde 5,4 milyar transistor bulunan TrueNorth, tam 1 milyar elektronik nöron ile çalışıyor. IBM’in daha önce ürettiği 256 nöronlu çiplere oranla çok daha verimli olacak olan TrueNorht, sadece 70 miliwatt enerji harcıyor. Karşılaştırmak için söyleyelim Intel’in piyasadaki çipleri ortalama 1,4 milyar transistoru içerisinde barındırırken, 35 – 140 watt güç harcamakta.

14-08/08/cip.jpg

Yapay zeka gelişiyor

TrueNorth’un gelişmesi ile birlikte yapay zekada gelişecek. İnsan beyni gibi çalışan bilgisayarlar her ne kadar ürkütücü gibi gözükse de, her alandaki teknolojinin gelişimini hızlandıracak.