600 Milyondan Fazla Samsung Cihazı İçin Ciddi Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı!

Skype Web, Artık Tüm Kullanıcıların Hizmetine Açıldı
16 Haziran 2015
Airbus Dünya’nın En Büyük Uydu Ağını Kuracak
18 Haziran 2015

Now Secure tarafından farkedilen Samsung cihazlarındaki güvenlik açığı içinde Galaxy S6’nın de dahil olduğu 600 Milyondan fazla cihazı hacklenebilir duruma sokuyor.

Samsung‘un son dönem cihazlarında önyüklü olarak gelen SwiftKey‘in dil güncellemesi sırasında oluşan açık SwiftKey’in bulunduğu Galaxy S6 dahil tüm cihazlarda kişisel dosyalara erişim de dahil olmak üzere büyük güvenlik açığını ortaya çıkardı.

Samsung’da varsayılan olarak yüklenen ve root yetkisi olmadan kaldırılamayan SwiftKey klavye uygulamasında kelime tahminleri açısından daha iyi performans alınmak için dil güncellemeleri yapılır. İşte bu güncellemelerin yapıldığı sırada telefon rahatlıkla hack saldırısına uğrayabilecek yapıda oluyor. Eğer hack işlemi gerçekleşirse de neredeyse tüm bilgileriniz bu işi yapan arkadaşın elinde oluyor.

600 Milyondan Fazla Samsung Cihazı İçin Ciddi Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı!

Giden ve gelen tüm çağrı ve mesajlar, GPS, kamera erişimi, sensörlerin kontrolü, istediği uygulamayı ya da dosyayı cihazınıza yükleyebilme, kaldırabilme gibi birçok detay sizin tüm bilgilerinize ulaşılmasını sağlıyor. Ayrıca kişisel dosyalarınıza da girebilen hackerlar deyim yerindeyse “Keyiflerine göre ne isterlerse yapabiliyor

NowSecure’da araştırma görevlisi olan Ryan Welton tarafından farkedilen bu açığın detaylarına buradan bakabilirsiniz. Bu açığın ortaya çıkması sonrası SwiftKey’den gelen açıklamaya göre SwifKey’in bu açığı öğrenir öğrenmez düzeltme çalışmalarına başladıklarını ve Samsung cihazlarına verilecek güvenlik güncellemesi sonrası bu sorunun hemen çözüleceği bilgisi verilmiş.

Son olarak SwiftKey klavye uygulamasını kullanan diğer marka ve cihaz sahiplerinde böyle bir sorun olmadığını belirtelim. Yani Google Play ya da App Store üzerinden SwiftKey indirenlerde bu şekilde bir sorun bulunmuyor. Bu durum sadece Samsung’da ön yüklü olarak gelen telefonlar için geçerli. (Galaxy S6, S5, S4 ve S4 Mini)

Peki bu sorundan nasıl korunurum?” diyorsanız yapmanız gereken tek şey bilmediğiniz Wi-Fi ağlarına bağlanmamak olarak belirtebiliriz. mobil veri aracılığıyla herhangi bir saldırı durumu yaşamazsınız, fakat Wi-Fi ağları üzerinden bu hacklenme sorununu yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir