3D Dokunmatik Hologram Teknolojisi Üretildi

Facebook’ta Olduğu Gibi WhatsApp’a da ‘Like’ Butonu Geliyor!
7 Temmuz 2015
Facebook Uygulamasının Haber Kaynağına Yeni Özellikler Eklendi
9 Temmuz 2015

Bilim kurgunun olmazsa olmazı hologram, yakın bir sürede hayatımıza ciddi şekilde dahil olabilir.

Bu teknoloji üzerinde bir süredir çalışmalar yürüten Japon araştırmacılar, üç boyutlu ve fiziksel temasa duyarlı, etkileşime girebilen hologramlar yapmayı başardılar. Dokunuşları algılayabilen ve tepki veren hologramlar, oldukça güçlü lazerler kullanılarak üretilmekte.

3D Dokunmatik Hologram Teknolojisi Üretildi

Belli bir noktaya odaklanan lazerlerin enerjisi, havayı iyonize etmeyi başarıyor ve oluşan plazmatik noktalar görüntüyü ortaya çıkarıyor. ”Peri Işıkları” olarak adlandırılan bu hologramlara dokunan kişilerin dediklerine göre, karşılaştıkları his zımpara kağıdına dokunmayla benzerlik göstermekte.

Tsukuba Üniversitesi, Digital Nature Group tarafından hayata geçirilen projede, hologramın meydana gelme aşamasında lazerlerin sunduğu yüksek hız dokunma hissini arttırıyor, ayrıca hologram dokunmaya eş zamanlı olarak tepki verebiliyor. Bu etkişelim, hologramın oluştuğu bölümün alt kısmında bulunan özel kameralar ile sağlanıyor.

Proje yolun epey bir başında. Ancak bu tarz bir teknolojinin sunabileceği şeylerin bir sınırı olduğunu ben şahsen düşünmüyorum. Yani bu sistem zaman içinde gelişerek hayal edemeyeceğimiz alanlarda, hayal edemeyeceğimiz şekillerde kullanılabilir. Bekleyip göreceğiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir